Blog

elmas_patent_hizmetler_gorsel_006

Markalama, sektörde kendine has bir dil oluşturmak demektir. Bu dili oluşturduktan sonra markayı yönetebilmek de çok önemlidir. Markalama, markalanan ismin yönetilmesi pazarlama aracılığıyla müşteriye sunulması ile marka kalıcılığı da oluşmaktadır. Bu kalıcılık marka imajının da olumlu bir şekilde yansımasını sağlamaktadır.

Türkiye’de Marka Tescili Konusunda Yetkili Kurum Neresidir?

Türkiye’de marka tescili için olan resmi kurum Türk Patent Enstitüsü’dür (TPE).  Marka tescili için marka araştırması yapılmalı ve marka için hazırlanan belgelerle müracaat edilmelidir. Eğer marka belgelerinde herhangi bir eksiklik tespit edilirse ve tamamlanmazsa TPE’ye yapılan marka tescil başvurusu iptal edilir. Ancak eksik yoksa bir sonraki aşamaya geçilir.

Marka Tescili Zorunlu mudur ?

Marka tescili bir zorunluluk değildir. Fakat yıllarca üzerine düşünülmüş marka isminin, marka logosunun, marka renklerinin, marka kültürünün, marka hikayesinin kazanç doğrultusunda başkaları tarafından kullanılması marka imajını zedeleyecek bir unsurdur. Üstelik emeğinizin özel haklarla korunması marka değerinin artmasını sağlayacaktır.

Marka Tescil Sınıfı Ne Anlama Gelmektedir ?

Marka Tescil Sınıfları Nice Anlaşması doğrultusunda oluşturulmuş mal ve hizmetlerin uluslararası sınıflandırılması kısaca Nice Sınıflandırması anlamına gelmektedir. Bu sınıflar 45 tanedir. Marka incelemesi, marka yayını ve diğer aşamalarla birlikte sınıflandırılmamışlığın, karmaşıklığın önüne geçmek için oluşturulmuş bir sistemdir.

Marka Tescilinde Doğru Sınıfların Seçilmesi Ne Demektir ?

Marka Tescili ticari dünyada marka bilinirliğini korumak için en önemli noktadır. Türk Patent Enstitüsü tarafından belirlenmiş olan sınıflardan faaliyet gösterilen alanın doğru seçilmesi ise marka tescilini doğru şekilde yapabilmek anlamına gelmektedir. Marka tescili için marka ön araştırması yaparken bu sınıfları belirlemek gerekir. Doğru sınıflandırma olmazsa istenilen alanda korunma sağlanmaz ve marka bilinirliği tehlikeye atılmış olur. Biz Elmas Patent olarak doğru sınıflandırmaya göre ismimizi, bilinirliğimizi siz müşterilerimiz için tescilledik.