Prototip Nedir ? Prototip Hizmetleri

Elmas Patent profesyonel bağlamda prototip hizmetleri vermektedir. Prototip, herhangi bir ürünün üretim aşaması veya satış/yayın aşamasından önce üretilmiş olan ön sürümüdür.

Prototip, bir ürünü piyasaya sürmeden önce ürünün neye benzeyeceğini, ürünün ne yapacağını ve ürünün nasıl işlediğini gösteren gerçek bir ürün simülasyonudur.
Prototip ürünler kesinlikle bir ürünün son halini göstermez ancak temsil ederler.
Bu prototip üzerinde mühendisler veya geliştiriciler testler gerçekleştirerek ürünü son aşamaya getirmeye çalışırlar. Prototip Ana amacı, ürünün akışının düzgün ve tutarlı olup olmadığını test etmektir yani çok fazla zaman ve para harcamadan ürünü test edip son halini oluşturmaktır.

Prototipler ayrıca bir ürünün satışa sunulmadan önce hiçbir sorununun olmadığını test etmek için de kullanılabilir. Bugün birçok dünya devi otomobil firması ürettikleri aracı özel pistlerinde veya farklı yollarda test ederek üretime hazır olup olmadığını denerler. İşte bu aşamada kullanılan araçların tümünü de prototip kategorisine dahil edebiliriz.
Yazılım dünyasındaysa çoğunlukla prototip yerine bir yazılımın beta sürümü kullanılır. Beta sürümü hakkında açıklama yer alan sayfaya bakarak Beta hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Prototip oluşturmanın bir kaç yolu vardır. Bunlardan biri kâğıt üstünde statik çizim ve bir diğeri de dijital ortamda dinamik şekilde oluşturmaktır.
Yüksek detaylı, orta detaylı veya düşük detaylı olarak da oluşturulabilir. Oluştururken detay kombinasyon ne kadar artarsa, form ve işlev de o kadar anlaşılır hale gelir.

Prototiplemede Nelere Dikkat Edilmeli?

·        Prototipinizi başlangıçta basit tutmaya çalışın.
·        Prototip üzerinde çok fazla zaman harcamayın.
·        Ayrıntılara girmeyin, her şeyi prototipe koymaya çalışmayın.
·        Çalışan bir prototipin kaça mal olacağını da hesaplamalısınız.
·        Düşük kaliteli prototipler kullanın.
·        Dürüst bildirimlere açık olun.
·        Kullanıcılara prototipin ürünün son hali olmadığını ve sistemde bazı eksiklikler olabileceğini hatırlatın.

Prototiplemenin Avantajları

Prototiplemede kullanıcılar ürünün geliştirilmesine aktif olarak katılabilir ve ürünü gerçekten hissedebilirler.
Prototipleme ile hatalar daha erken tespit edilebilir.
Prototipleme ile ürünün kullanılabilirliği test edilebilir.
Prototipleme, geliştiricinin geliştirme maliyetlerini, zaman çizelgesini, becerileri ve potansiyel kaynak gereksinimlerini tahmin etmesine yardımcı olur.

Elmas Patent müşteri memnuniyetini önceleyen profesyonel hizmet anlayışını benimser. İhtiyacınız olan tüm Prototip ihtiyaçlarınızda profesyonel hizmet alabilmeniz için buradayız. Online iletişim kanalımızı kullanabilir veya Elmas Patent A.Ş WhatsApp iletişim hattımız aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.