Blog

elmas_patent_hizmetler_gorsel_002

Marka Nedir ?

Marka; özgünlükle oluşturulmuş, kendine ait bir kültürü olan, diğer ürün veya hizmetlerden farklı olan bir ögedir. Marka bir işletme, bir ürün veya hizmet için son derece önemlidir. Marka denildiğinde akla ilk marka logosu, marka renkleri, marka kültürü ve müşterilerde bıraktığı izler gelir.

Neden Marka Olunmalı ?

Marka bir kimliktir ve bu nedenle yapılan ürünü, sunulan hizmeti marka başlığı altında özelleştirmek gerekmektedir. İşi öne çıkarmak, iş kalitesini bilinir hale getirmek, tercih edilmek ve akılda kalmak için marka önemli bir noktadır. İşletmenin veya işin sürdürülebilir olması için marka tanınırlığı  çok etkili olmaktadır.

Nasıl Marka Olunur ?

İyi bir marka olabilmek için benimsenmiş olan kültürün değerlerini ve normlarını en özgün yolla müşteriye iletebilmek gerekmektedir. Çünkü markayla aynı veya benzer kültürü benimsemiş olan müşterilerin markaya daha çok yakınlık duymasına ve akıllarında kalmaya yarar. Bir ürün kopyalanabilir fakat marka bilinirliği, marka bağlılığı, marka özgünlüğü kopyalanamaz.

Marka Tescili Nedir ?

Marka tescili, markanın kimliğinin yasal olarak korunmasıdır. Marka tesciline sahip olan işletmeler markalarının her türlü haklarına da sahip olmuş olurlar. Bunlar isim, logo, imaj, kültür, değer, norm, vizyon ve misyonlardır. Marka tescili sayesinde işletmeler ürün veya hizmetlerinin bazı kişilerce fayda ve kazanç için kullanılmasını engellemektedir. Marka tescilinin hukuki olarak işletmelere verdiği haklar ise lisans verme, miras bırakma ya da devretme hakkıdır.

Marka Tescili Nasıl Yapılır ?

Marka tescili için öncelikle Türk Patent Enstitüsü‘nün talep ettiği belgeleri eksiksiz olarak hazırlamak gerekmektedir. Eksiksiz olarak teslim edilen belgeleri teslim ettiğiniz andan itibaren başvurunuz kesinleşir ve markanız koruma altına alınır. Enstitü, belgelerinizin eksik olduğunu fark ederse 2 aylık ek bir süre verir. Bu ek süre içinde eksik belgeleri tamamlamazsanız başvurunuz iptal olur. Bu adımı tamamladıktan sonra Türk Patent Enstitüsü esasa uygun inceleme başlatır. Başvurunuzun uygun olduğu görülürse, Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Daha sonraki aşamada üçüncü kişilerin görüş ve itirazları ile inceleme süreci yeniden başlatılır. İtirazı bulunmayan başvurulara ait marka tescil işlemi tamamlanır ve sicil kaydı oluşturulur. Son aşamada ise sicil kaydı ile beraber Marka Tescil Belgesi, başvuru yapan tarafa teslim edilerek süreç tamamlanır. Biz de Elmas Patent olarak tüm bu işlemleri sizlere sunmanın haklı gururunu yaşıyoruz.