Patent Değerleme Hizmetleri

Patent Değerleme, Elmas Patent tarafından profesyonel olarak verilen hizmetlerden biridir. Patent değerleme hizmetleri, birçok faktör göz önünde bulundurularak hesaplanır. Bir patentin sahip olduğu maddi değerin bilinmesi patent sahiplerinin atacağı adımlar ve gerçekleştireceği AR-GE çalışmalarının boyutu için büyük önem taşır.

Patent Değerleme Nedir?

Patent değerleme işlemi, daha önce tescillenmiş olan patentin maliyet, gelir ve pazar bazında uzmanlar tarafından değerlendirilmesidir. Halihazırda alınan patent, teknik bilgiyi yani buluşu ticari bir hale dönüştürebilme gücüne sahiptir. Patent değerleme hizmetleri ile birlikte patentin piyasa, teknoloji ve ekonomik gücü ölçülür.

Buluşların sahip oldukları patentlerin değerlerinin bilinmesi buluş sahiplerine büyük katkılar sağlar. Buluşa ait olan patente benzer olan patentler hakkında tazminat davası açarken, patentin piyasa değerine göre AR-Ge çalışmalarının yapılmasına kadar birçok alanda işe yaramaktadır.

Patent Değerleme Neden Gereklidir?

Patent değerleme işlemi buluş sahipleri için birçok anlamda gerekli olan bir hizmettir. Buluşa aiü patentin değerini etkileyen birden fazla faktör vardır. Bu faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanan patent değerleme raporu buluş sahipleri için şu konularda ön fikir verir:

  • Patentin var olan değeri,
  • Patentin değerlenme süreci,
  • Patentin teknolojik olarak piyasadaki yeri,
  • Patent hakkında somut veri sağlanması,
  • AR-GE çalışmalarının yönünü belirlemek,
  • AR-GE çalışmalarına ayrılan bütçe yönetimini belirlemek,
  • Patent ihlali durumunda tazminat miktarının belirlenmesi,
  • Patent yönetimini sağlamak,
  • Doğru bütçe dağılımı yapmak.

Patent değerleme işlemi için ülkemiz kapsamında net bir standart bulunmamaktadır. Bununla birlikte Elmas Patent tarafından yapılan patent değerleme hizmetleri kapsamında oluşturulan patent değerleme raporları patentin hukuki, teknik, pazar ve teknolojik durumunu gözler önüne serer.

Elmas Patent Patent Değerleme Hizmetleri

Elmas patent 20 yılı aşkın süreye dayanan tecrübesi ile marka, patent, tasarım, danışmanlık hizmetleri vermektedir. Patent değerleme hizmetlerini profesyonel bir kurumdan almanın güveni içinde patentinizin sahip olduğu değeri öğrenebilirsiniz.

Elmas Patent, patent değerleme hizmetlerinden faydalanmak için online iletişim hattımızı kullanabilir ya da WhatsApp danışma hattımıza merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

Profesyonel olarak hizmet veren alanında tecrübeli çalışanları ile Elmas Patent müşteri memnuniyetini önceleyen bir kurumdur. Tüm marka, patent, tasarım ve danışmanlık işlemleriniz için Elmas Patent A.Ş resmi kuruluşuna başvurabilirsiniz.