markalama

Patent İzleme Hizmetleri

Patent izleme, Elmas Patent tarafından verilen hizmetlerden biridir. Patent İzleme hizmetleri kuruluş ve işletmelerin verdikleri hizmet kapsamında aynı alanda ortaya çıkan kopya veya benzer firma sorunları ile karşılaşmamaları, rakip takibi ve piyasanın takip edilmesi gibi amaçlar ile verilir.

Patent İzleme Nedir?

Patent izleme, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açılan bültenin takip edilme sürecidir. Bu bültenin amacı patent başvurularını kamuoyunun bilgisine ve gerekli görüldüğünde itirazına açık hale getirmektir. Patent izleme süreci ile kişi veya kuruluşların sahip oldukları buluşlar ile benzer olan patent başvuruları olup olmadığı düzenli olarak kontrol edilir. Böylece benzer patent başvurusu olma durumunda itiraz süreci başlatılır.

Patent İzleme Süreci Faydaları Nelerdir?

Patent izleme hizmetleri buluş ve icat sahiplerine birçok açıdan fayda sağlar. Öncelikli olarak buluşunuzun korunmasını ancak patent izleme süreci ile sağlayabilirsiniz. Buluşunuza benzer olan alanlarda patent başvurusu yapıldığında bu başvuruları görebilir ve iyi veya kötü niyetli olmasına bakılmaksızın benzer olması nedeni ile patent başvurusuna itiraz edebilirsiniz.

Patent izleme yapılmadığında buluşunuza benzer alanlarda patent alınması riskini kabul etmiş olursunuz. Patent koruma altına alındıktan sonra da dava başlatmak mümkündür. 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında yapılan değişiklik tescil altına alınan bir patente itiraz edilebilmesini olanaklı hale getirmiştir. Ancak bu süreç patent başvuru aşamasındaki itiraz sürecinden çok daha zorludur.

Patent izleme hizmetleri ile içinde bulunduğunuz sektörü daha iyi takip edebilirsiniz. Dünya genelinde her yıl 1 milyondan fazla patent başvurusu yapıldığı bilinmekte. Patent bültenlerinin takip edilmesi teknolojik gelişmelerin de takibini sağlamak için mükemmel bir yoldur. Düzenli patent izleme yaparak sektörün ne yönde ilerlediğini, teknolojik gelişmelerin boyutunu takip ederek adımlarınızı şekillendirebilirsiniz.

Patent izleme hizmetlerinin bir başka getiri de rakip takibi imkanı vermesidir. Globalleşen dünyada sektörler gittikçe genişlemekte ve rakipler artmaktadır. Rakipleriniz hakkında bilgi sahibi olmak ise büyük bir avantaj haline gelmekte. Patent izleme sayesinde rakiplerinizin gelişimini takip edebilir, ilerlemelerini gözlemleyebilirsiniz.

Elmas Patent Patent İzleme Hizmetleri

Elmas Patent A.Ş 20 yılı aşkın tecrübesi ile alanında uzman bir patent izleme kadrosuna sahiptir. Patent izleme hizmetleri hakkında merak ettiklerinizi sormak için online iletişim kanalımızı kullanabilir veya WhatsApp iletişim hattı ile bize ulaşabilirsiniz.