logo

Marka Kullanım Araştırması

Marka kullanım araştırması, birçok marka sahibi tarafından pek bilinmeyen ancak markaların geleceği için büyük önem taşıyan hizmetlerden biridir. Ülkemiz genelinde kullanım esas alınarak işleyen bir tescil sistemi yoktur. Bunun bir sonucu olarak markalar daha genel gruplar için de kullanılabilmektedir.

Marka Kullanım Araştırması Ne İşe Yarar?

Bir marka tescil edilirken hangi alanda tescil yapıldığı önem taşıyan konulardan biri olmakta. Elmas Patent marka kullanım araştırması hizmetleri ile markanın tescil edildiği alanda kullanılıp kullanılmadığı gibi konularda net bilgi sahibi olabilir ve rapor kapsamında hareket edebilirsiniz.

Marka kullanım araştırması, markanın tescil edildiği alanda kullanılıp kullanılmadığı gibi hususlarda bilgi sahibi olmanızı sağlar. Markalar kanunen tescil edildikten sonra 5 yıllık süreç içerisinde tescil edildikleri alanda kullanılmak zorundadır. Eğer bu süreç zarfında tescil edilmiş olan herhangi bir marka, tescil edildiği alanda kullanılmaz ise marka tescilini dava ederek düşürme olanağı tanınır.

Marka Kullanım Araştırması Nasıl Yapılır?

Marka kullanım araştırması oldukça kapsamlı bir araştırmadır. Bu araştırma kapsamında hazırlanan rapor birçok aşamadan geçer. Araştırılan markanın kullanılıp kullanılmadığına dair online olarak bir araştırma yapılır bununla birlikte telefon görüşmeleri, marka sahibi ile doğrudan görüşmeler, adres sorgulama, markanın işlevine dair sorgulamalar, hizmet veya ürünün gerçekten işlevsel olarak kullanılıp kullanılmadığının test edilmesi gibi birçok süreç değerlendirilir.

Marka kullanım araştırması kapsamında ortaya konan rapor markanın hak sahibine karşı dava açıldığında davanın seyrini önceden haber verir. Bu nedenle kaliteli bir marka kullanım araştırması hizmeti almak şarttır.

Elmas Patent Marka Kullanım Araştırması Hizmetleri

Elmas Patent marka kullanım araştırması hizmetleri ile markaların tescil edildikleri alanda kullanılıp kullanılmadığı tespit etmektedir. Profesyonel bağlamda verilen bu hizmet dava açılmadan önce, davanın başarı şansını büyük oranda ortaya koyar. Şayet marka kullanım araştırması kapsamında elde edilen rapor dava edilecek olan markanın tescil edildiği alanda kullanılmadığını ortaya koyarsa dava sürecinde başarı olunma ihtimali de artar.

Marka kullanım araştırması ve bu araştırma sonucunda elde edilen rapor profesyonel kurumlar tarafından hazırlanmalıdır. Böylece dava sürecinde raporda elde edilen bilgilerin doğruluğundan emin olarak hareket edilebilir. Yanlış bir marka kullanım araştırması dava sürecinde dava eden tarafın olumsuz sonuç almasına neden olabilir.

Elmas Patent Marka Kullanım Hizmetleri İletişim Kanalları

Elmas Patent 20 yılı aşkın deneyimli kadrosu ve çalışanları ile marka kullanım araştırması hizmetlerini tamamen profesyonel düzeyde sağlamaktadır. Elmas Patent ailesi olarak marka kullanım araştırmaları kapsamında verdiğimiz hizmetler hakkında merak ettiklerinizi bize sorabilirsiniz.

Elmas Patent destek hattına ulaşmak için online destek kanalımızı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte hizmetlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için Elmas Patent WhatsApp destek hattımıza ulaşabilir veya Elmas Patent Yetkili Temsilcisi ile  0 554 156 80 90 numaralı iletişim hattından görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.