Tescile Uygunluk Araştırması

Tescile uygunluk araştırması, patent tescili yaptırmak isteyen kuruluşların veya kişilerin yaptırması gereken araştırmalardan biridir. Elmas Patent ailesi olarak 20 yılı aşkın süredir profesyonel olarak verdiğimiz tescile uygunluk araştırması hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Patent Tescili Nedir?

Patent Tescili; kurum veya kişilere belirli süre ile verilen icat edilmiş olan ürünün kullanma, satma gibi haklarının tescil sahibinde olduğunu belirten bir belgedir. Patent tescili, bir sınai mülkiyet hakkıdır. Bu hak ile tescilin alınıp satılması, kullanılması, el değiştirmesi veya miras olarak bırakılması mümkündür.

Patent tescili yapılabilmesi için birçok alanda gerekli şartların sağlanmış olması gerekir. Bu şartlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

  • Daha önce kullanılmamış yeni bir ürün olmalı,
  • Tekniğin bilinen durumu aşmalı,
  • Sanayiye Uygulanabilir olmalı,
Tescile Uygunluk Araştırması Neden Gereklidir?

Patent tescil belgesi alınabilmesi için tescile uygunluk şartı aranmaktadır. Yani herhangi bir ürünün veya hizmetin patent tescil belgesine sahip olması, tescile engel herhangi durumun olmadığı anlamına gelmektedir.

Kuruluş veya kişiler patent tescil belgesi alabilmek için öncelikli olarak tescile uygunluk araştırması yaptırmalıdır. Bu araştırma kapsamında elde edilen rapor, patent tescil belgesinin alınıp alınamayacağına işaret eder. Bununla birlikte rapor kapsamında eğer patent tescil belgesi alınması için gerekli şartların sağlanmadığı sonucuna ulaşılırsa bu şartların neler olduğu da açıklanmaktadır.

Tescile uygunluk araştırması kişi veya kuruluşlar tarafından patent başvurusu yaptıktan sonra olumsuz sonuç almamaları için yaptırılmaktadır. Patent başvurusu yapılmadan önce patent tescil şartlarının sağlanması başvuru sürecinin olumlu bir şekilde gerçekleştirilmesi için büyük önem taşır.

Elmas Patent Tescile Uygunluk Araştırması Hizmetleri

Elmas Patent tescile uygunluk araştırması hizmetleri alanında 20 yılı aşkın tecrübeye dayanan profesyonel hizmet vermektedir. Tescile uygunluk araştırması içerisinde patent tescil sorgulaması gibi farklı aşamaları barındırır. Patent tescili alınabilmesi için dünya genelinde tescili alınmak istenen ürün veya hizmetin başka biri tarafından patentinin alınmamış olması gerekir.

Patent tescile uygunluk araştırması ile olası vakit kabı sorunları engellenmiş olur. Alanında uzun yıllar tecrübe edinmiş Elmas Patent uzmanları tarafından verilen profesyonel tescile uygunluk araştırması hizmetleri almak için online iletişim kanalımızdan bilgi alabilir veya WhatsApp hattımız ile bize ulaşabilirsiniz.