markalama

Tasarım İzleme Hizmetleri

Tasarım izleme, Elmas Patent bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından verilen hizmetlerden biridir. Tasarım, hedef kitlesinin ürünü satın alma davranışı üzerinde oldukça büyük etkilere sahiptir. Ürünün üzerindeki çizgi, desen, görüntü itibari ile kapsayıcı olan tasarım, markaları temsil eden önemli görsel öğelerden biridir. Tasarımların korunması markanın korunması için büyük önem taşır.

Tasarım İzleme Nedir?

Tasarım izleme, Tasarımlar Bülteni’nde yayınlanan tescil aşamasındaki tasarımların düzenli olarak takip edilmesi ve gerekli olduğunda tescil sürecinde olan tasarım ilanlarına itiraz edilmesi işleminin genel adıdır. Tasarım izleme hizmetini kuruluşlar ve markalar için önemli kılan birçok unsur vardır. Öncelikle tasarım izleme beraberinde tasarımların hak sahipliğinin korunmasını getirir. Bir tasarım tescillendikten sonra ona benzer olan veya tıpatıp aynı olan tescil sürecindeki tasarımlar için itirazda bulunabilir. Bu tasarım sahibinin en doğal hakkıdır.

Tasarım İzleme Neden Gereklidir?

Günümüzde küreselleşen dünyada sektörler genişlemiş ve her alanda işlevsel olarak faaliyet veren markalar artış göstermiştir. Markaların tanıtım yüzleri tasarımlarıdır. Tasarımların özgünlüğü ise ürünlerin faaliyetleri, markaların kimliğinin korunması için zaruridir. Tasarımların özgünlüğünü korumak ve benzerlerinin ortaya çıkmasını engellemenin en kolay ve sağlıklı yolu ise tasarım izleme hizmetleri olmakta.

Tasarım izleme hizmetleri alanında profesyonel olan kurumlardan alınmalıdır. Çünkü tasarım izleme süreci birçok farklı kaynaktan alınan bilgilerle ve düzenli takip ile sağlanan bir süreçtir. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescil başvurusu yapan tasarımlar, Tasarım Bülteni içerisinde ilana açılır. İlan süreci boyunca tescilli tasarım sahiplerinin ilana itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Tasarım izleme hizmetleri ile benzer tasarıma sahip tescil başvurularına itiraz edilebilir ve tasarımlarının özgünlüğü korunabilmektedir. Tasarım izleme hizmetleri ile benzer tasarımlar ilan sürecinde yakalanır ve daha sonrasında ortaya çıkabilecek dava masraflarının önüne geçilmiş olur.

Elmas Patent, Tasarım İzleme Hizmetleri

Elmas Patent, 20 yılı aşkın süredir verdiği profesyonel hizmetler ile marka, patent, tasarım ve danışmanlık vermektedir. Elmas Patent bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından verilen tasarım izleme hizmetleri kapsamında aldığınız düzenli raporlar ile sektörünüzü takip edebilir ve taklit tasarımlardan korunabilirsiniz.

Elmas Patent Tasarım İzleme hizmetleri hakkında bilgi almak için online iletişim kanalımızı veya WhatsApp iletişim hattımızı kullanabilirsiniz.