Coğrafi İşaret Tescil Hizmetleri

Coğrafi işaret; Belirgin bir özelliği, unvanı ya da başka nitelikleri bakımından köken olarak yer aldığı bir yöre, alan, bölge ya da ulus ile özdeş haline gelmiş bir ürünü belirten isim ya da işaretler için kullanılan kavram bütünüdür.

Birçok ürün belli bir kaynağa, ününü kazandığı yöre veya alana bağlıdır. Coğrafi olarak mekanların ünlü olduğu ürünleri veya özellikleri vardır. Bu ürünlerin belirgin olarak ifade edilmesi için coğrafi işaret kullanılır. Birkaç coğrafi işaret kullanmak gerekirse; Antep fıstığı, Kayseri pastırması gibi örnekler verilebilir.

Coğrafi işaretler iki şekilde tescil edilmektedir. Bunlar; menşe adı ve mahreç işareti olarak bilinir.

 Menşe Adı

Menşe adı yolu ile coğrafi işaretin tescil edilmesi için menşe adı, bu ada konu olan yöre veya yerde üretiliyor olması gerekir. Yani Kayseri pastırması ürününün menşe adı ile tescil olması için Kayseri ili sınırları içinde üretiliyor olması gerekir. Menşe adı işaretinin konulabilmesi için kısaca ürünün kendisine konu olan coğrafyada üretiliyor olması gerekir.

Mahreç İşareti

Mahreç işareti, ürünün üretimi, işlenmesi, son haline getirilmesi gibi aşamalardan herhangi birinin ürüne konu olan coğrafyada yapılması zorunda olunan koşula sahip olan işarettir. Yani mahreç işareti kapsamında ele alınan ürünün en az bir özelliği o coğrafyayla bağlantılı olmalıdır.

Mahreç işareti ile menşe adı arasındaki en büyük fark ürünün üretilme ve işlenme koşullarıdır. Mahreç işaretine konu olan ürünün sadece bir aşamasının belirlenen coğrafyada gerçekleşmesi koşulu varken menşe adına konu olan ürünün tüm aşamaları belirlenen coğrafyada gerçekleşmelidir.

Elmas Patent Coğrafi İşaret Danışmanlık Hizmetleri

Elmas Patent 20 yılı aşkın süredir profesyonel anlamda marka, tasarım, patent ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Elmas Patent A.Ş güvencesi ile coğrafi işaret tescil işlemlerinizi gerçekleştirerek gözünüz arkada kalmadan ürününüzü güvence altına alabilirsiniz.

Elmas Patent coğrafi işaret danışmanlık hizmetleri hakkında bilgi almak için online iletişim kanalımızı kullanabilirsiniz veya WhatsApp iletişim hattımızdan bize ulaşarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Elmas Patent, ülkemizin değerlerinin korunması amacı ile 20 yıldan uzun süredir danışmanlık hizmeti vermektedir.