Blog

elmas-patent-slider-004

Marka bir şirketin ticari faaliyetlerini yaparken kullandığı bir kimlik gibidir. Sektör fark etmeksizin marka olmak ve marka haklarına sahip olmak yaptığınız işin güvencesini oluşturur. Bir marka koruması olan bir ürünü, başka bir satıcı o ambalajı veya markayı sökerse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis veya 5000 güne kadar para cezası alır. Markanın tescili en basitinden marka sahibine buna benzer güvenlik önlemleri sağlar. Eğer yaptığınız iş bir zanaat ise veya size özelse marka haklarınız olmadan onların satışlarını yapamaz ve kendi buluşlarınızı sektördeki taklitçilere kaptırabilirsiniz.

Örneğin bir satıcı çeşitli marka ürünler satıyorsa, ürünlerini sattığı markalardan satış yapabilmek için izin alması gerekmektedir. Başka bir örnek vermek gerekirse, tasarımı bir markaya ait olan bir ürünün kopyasını üretmek ve aynı marka ile satmaya çalışmak da aynı şekilde suç unsurudur. Bir şirketin faaliyetlerinin devamı için kârlılık oranı, büyüme oranları ne kadar önemliyse aynı şekilde marka hakları da bir o kadar önemlidir.

Marka İhlali

Bir diğer konu ise tescilini aldığınız markayı kullanmaz, şirket faaliyetlerinize 5 yıl kesintisiz ara verirseniz markanın iptaline karar verilecektir. Marka tescilini aldığınızda ciddi ve faal bir şekilde kullanmanız gerekmekte aksi takdirde markanın piyasada yer işgalinden kaynaklı tescil iptaline karar verilebilir. Haklarımızı ve sorumluluklarımızı asgari düzeyde bilmek mecburiyetindeyiz, bunun için bizler Elmas Patent olarak daima yanınızdayız.