markalama

İzleme Hizmetleri

Marka izleme, markaların özgünlüğünü ve kurumları temsil etme gücünü korumak amacı ile profesyonel olarak verilen hizmetlerdir. Her ay yaklaşık 7.000 ile 8.000 arasında marka başvurusu tescil edilmek üzere Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından alınmaktadır. Kuruluşların marka kimliklerinin yeni başvurular ile benzerliği olup olmadığını düzenli olarak kontrol etmesi marka görünümünün korunması için büyük önem taşır.

Marka İzleme Hizmetleri Nedir?

Marka izleme süreci Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından gerçekleştirilmemektedir. Kuruluşlar marka kimliklerini korumak amacı ile her ay düzenli olarak ilan sürecine çıkan markaları incelemeli ve marka kimliğini tehdit eden bir durumla karşılaşılması halinde başvuru yapmalıdır.

Marka İzleme Süreci Nasıl Gerçekleşir?

Markaların tescil edilmesi sürecinden sonra kötü niyetli kişi veya firmalar tarafından marka kimliğine zarar verebilecek başvurular yapılabilmektedir. Türk Patent ve Marka Kurumu (TPE) marka kimliğini korumak amacı ile tescil süreci içinde 2 aylık bir marka itiraz süreci (ilan süreci) barındırır. Bu süreçte daha önceden patenti alınmış olan markanın tescil başvuru sürecinde olan diğer bir marka ile benzerlik bulunması halinde kuruluşa ait markanın özgünlüğünü koruması amacı ile TPM kurumuna itiraz edilir.

Elmas Patent Marka İzleme Hizmetleri

Elmas Patent marka izleme hizmetleri en değerli sermayeniz olan markanızın özgün ve kurumsal görüntüsünü korumanıza yardımcı olur. Markaların tescil edilme süreci içerisinde bulunan 2 aylık ilan süresi boyunca markanıza benzer herhangi bir markanın onay sürecinde olduğunu keşfederseniz Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurarak onay sürecinde olan markanın red kararı almasını sağlayabilirsiniz. Bu aşama markanızın sürekliliğini korumak için büyük önem taşır.

Markanıza çok benzer başka bir markanın sizinle aynı sektörde bulunduğunu düşünün. Bu kuruluşunuzun marka özgünlüğünü zedeleyecektir. Bununla birlikte sektörde var olma şansınızı azaltacaktır. Sizin markanızı kullanarak yükselmeyi hedefleyen kötü niyeti kişi ve firmalardan marka kimliğinizi korumak için marka izleme hizmetleri almanız gereklidir.

Elmas Patent marka izleme hizmetleri kapsamında uzman hizmet anlayışı ile düzenli olarak marka tescil sürecinde ilana koyulan markaların kuruluşunuza ait marka kimliği ile olan benzerliğini taramaktadır. Böylece marka kimliğinizin korunduğundan emin olabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için online iletişim hattımızı kullanabilir veya WhatsApp danışma hattımızdan bize ulaşabilirsiniz.