Marka Tescil Başvuru Süreci

Tescil BaşvurusuElmas Patent tarafından verilen profesyonel hizmetlerden biridir. Kuruluşların markalarını tescillemek ve görünümlerini korumak için marka tescil işlemleri yaptırması gerekir. Marka tescil başvurusu ve tescile uygunluk araştırması hizmetleri kuruluşların en büyük sermayeleri olan markalarını korumayı hedefleyen uygulamalardır.

Tescil Başvurusu Neden Gereklidir? 

Tescil başvurusu, markanın korunması için atılan adımlardan biridir. Kuruluşların en değerli sermayesi markalarıdır. Markanın korunması kapsamında uygulanan telif hizmetleri, kuruluşların marka ihlali gibi sorunları yaşamamaları için önem arz etmekte.

Kuruluşunuz marka değerini korumak için neler yapmanız gerektiğine bir göz atalım. Öncelikle markanız için tescile uygunluk araştırması ile markanızın özgünlük durumunu ve kuruluşunuzu temsil etme gücünü test etmelisiniz. Akabinde marka görünümünüzü korumak için marka tescil işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.  Marka tescil başvurusu, tescil sürecinin gerçekleşmesi için yapılan başvuru olarak ele alınabilir.

Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tescil başvurusu yapma işlemleri alanında tecrübeli uzmanlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Markanızı kaybetmek kurumsal görünümünüzden, bilinirliğinize kadar kaybetmenize neden olur. Bu nedenle marka tescil başvurunuzun red kararı ile geri dönmesi kuruluşunuzu hem maddi hem de manevi olarak zarara uğratır. Marka tescil başvurusu Türk Patent Ve Marka Kurumu’na yapılır. Başvuru sürecinde takip etmeniz gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar aşağıdaki gibidir.

1.    Başvuru öncesinde tescile uygunluk araştırması yaptırın.

Tescile uygunluk araştırması, profesyonel kişiler tarafından yapılan ve markanın daha önce başka kuruluşlar tarafından kullanılıp kullanılmadığını, özgün olup olmadığını yani kuruluşu temsil etme gücünü ortaya koyan bir rapordur. Rapor kapsamında markanız üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

2.    Marka Tescil Başvurusu için gerekli olan evrakları temin edin.

Marka tescil başvurusu Türk Patent Ve Marka Kurumu’na yapılmaktadır. Başvuru için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir;

  • Kimlik fotokopisi
  • Marka örneği
  • Vekaletname

Eğer marka tescil başvurusu firma tarafından yapılacak ise;

  • Şirket imza sirküleri fotokopisi
  • Vergi levhası fotokopisi
  • Marka örneği
  • Vekaletname.
3.    Marka inceleme süreci

Marka inceleme süreci TPMK tarafından markanın incelemesinin yapıldığı süreçtir. Markanın yayına çıkmasına izin verilmesi için inceleme sürecinden onay alması gerekir.

4.    Marka yayın süreci

Marka yayın süreci 2 aydır. Markanın yayında olduğu süre boyunca başka kişiler marka itiraz süreci başlatabilir.

5.    Marka İtiraz süreci

Marka yayında kaldığı süreçte başka firma ve kişilerin itiraz etme hakkı bulunur. Bu süreç marka itiraz sürecidir.

6.    Marka tescil süreci

Marka itiraz süreci sonuçlandıktan sonra markanın olumlu olarak geri dönüş alması ile birlikte marka tescili gerçekleşir. Bu aşamada marka tescil belgesi kuruluşa teslim edilir.

Elmas Patent Tescil Başvurusu Hizmetleri

Elmas Patent A.Ş profesyonel olarak marka tescil hizmetleri vermektedir. Marka tescil süreci uzmanlık isteyen ve dikkatli bir şekilde takip edilmesi gereken bir işlemdir. Marka değerinizi korumak ve markanızın kötü niyetli kullanımına engel olmak için Elmas Patent profesyonel marka tescil işlemlerinden faydalanabilirsiniz.