Blog

2616526789
Tasarım Tescil Hizmetleri

Tasarım tescil hizmetleriElmas Patent A.Ş bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından verilen hizmetlerden biridir. Tasarımların tescil edilmesi firmaların marka kimliklerini korumaları için ihtiyaç duydukları adımlardan biridir. Sektörde birçok kişi tarafından üretilen ürünlerden birini üretiyor dahi olsanız ürün tasarımınız sizi farklı ve tercih edilen haline getirebilir.

Tasarım Tescili Nedir?

Tasarım tescili, var olan tasarımın tescillenerek korunması işlemidir. Tasarım; desen, model, ambalaj ve çok daha fazla unsurun içinde barındıran, ürünün pazarlanırken kullanılan dış görünüme verilen addır.

Tasarım aşaması, marka görünümlerinin en zor kısımlarından biridir. Birçok aşamadan geçerek oluşturulan tasarımların korunması elzem ihtiyaçlardan biri olarak görülmekte. Tasarımlar müşterilerin markaları anlamlandırırken kullandıkları görsellerdir.

Tasarımların birbiri ile benzer olmaları firmalara büyük zarar vermektedir. Tasarımların korunması için var olan tasarım tescil hizmetleri hak kayıplarının önlenmesini sağlamaktadır.

Tasarım Tescili Neden Gereklidir?

Tasarım tescili, tasarımların korunması ve tasarım sahiplerinin hak kaybı yaşamaması için uygulanan bir prosedürdür. Tescili olan tasarımlar tescil sahibinden izinsiz tasarımı kullanamaz veya tasarıma çok benzer tasarımlar oluşturamaz.

Tasarım tescili yaptırarak markanızın geleceğini koruyabilirsiniz. Tasarım insanların markayı anlamlandırma yollarından biri olduğu için tasarımın özgünlüğünün korunması elzem gerekliliklerden biridir.

Tasarım Tescili Nasıl Yapılır?

Tasarım tescili işlemlerinin gerçekleştirilmesi için mutlaka profesyonel destek alınması gerekir. Öncelikli olarak tasarım hakkında gerekli bilgileri ve başvuru şartlarını taşıyan bir dosya hazırlanır. Bu dosya 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu tasarım maddelerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

Tasarım dosyası birçok kriteri içinde barındırır. Bu kriterlerden en önemlisi ise tasarım tarifnamesidir. Tasarım tarifnamesi, tasarımın niteliklerinin ve özelliklerinin sözlü olarak anlatıldığı bölümdür.  Tasarım tarifnamesine ek olarak görsel anlatım da tasarım dosyasında bulunan bir bölümdür. Bu kısımda ise tasarımı ifade eden görsel veya çizimler bulunur.

Elmas Patent Tasarım Tescili Hizmetleri

Elmas Patent A.Ş, 20 yılı aşkın süredir verdiği profesyonel hizmetler ile marka, patent, tasarım ve danışmanlık alanlarında müşteri memnuniyetini kazanmaktadır. Tasarım tescili hizmetleri alanında profesyonel destek almak için online iletişim kanalımızı kullanabilir veya WhatsApp iletişim hattımız ile bize ulaşabilirsiniz.