Blog

Patent Tescil Başvurusu Hizmetleri

Elmas Patent profesyonel bağlamda patent tescil başvurusu hizmetleri vermektedir. Patent tescil başvurusu patent almak için atılması gereken ilk adımdır. Patent tescil başvurusu ortaya çıkan buluş veya icadın sahibi ya da sahipleri adına tescillenerek korunması için yapılan müracaattır.

Patent tescil başvurusu yapılmadan önce tescile uygunluk araştırması yapılmalı ve patent tescil sürecinin olumsuz sonuçlanmaması için rapor kapsamında gerekli görülürse düzenlemeler yapılmalıdır. İcat veya buluşun patent tescil kurallarına uygunluğu test edildikten sonra patent tescil başvurusu yapılır ve başvuru süreci uzman ekip tarafından takip edilir.

Patent tescil başvurusu yapmak ve akabinde icat veya buluşun patentini almak öncelikli gerekliliklerden biridir. Bir icat veya buluşun patentini almak o icat veya buluşu kötü niyetli kişi veya kuruluşlardan korumak anlamına gelir. Aynı zamanda patenti alınan icat veya buluşun hakları da sahiplerine ait olarak kayıt altına alınır.

Bir icadınız olduğunu düşünün. Bu icadın dünyayı değiştirecek niteliklere sahip olması gerekmez. Adının icat olmasının gerekliliklerini yerine getirebilmesi yeterli olacaktır. Bu icadın sanayi ortamında üretilebilir ve kullanılabilir olması ile birlikte icadınız ile ilgili kullanım hakları, üretim hakları gibi haklara sahip olmak için ihtiyacınız olan ilk şey icadın size ait olduğunu göstermek olacaktır. Patent tescili bu noktada gerekli hale gelmektedir.

Patent tescil işlemlerinin tamamlanması kuruluş ve kişilerin icat ve buluşlarını korumalarının tek yoludur. Küreselleşen dünyada uzakların bir o kadar yakın olduğunu unutmayın ve icadınızı korumak için elinizden geleni yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca icat veya buluşa karşı yapılan herhangi bir kötü niyetli davranış ile karşılaştığınızda, patent tescil belgeniz ile hakkınızı aramak için resmi mercilere başvurabilirsiniz.

Patent Tescil Başvurusu Nasıl Yapılır?

Patent Tescil Başvurusu ilgili kuruma teknik bir rapor hazırlanarak gerçekleştirilir. Bu rapor kapsamında buluş veya icat hakkında özet bilgi, geliştirme planlanıyorsa bu konuda bilgilendirme, icadın ayrıntılı olarak anlatıldığı tarifname metni ve teknik görseller bulunmalıdır.

Oluşturulan teknik raporun incelenmesi ve başvurunun onaya kadar giden süreçleri aşağıdaki gibidir;

  • Yapılan başvurunun şekli şartlar açısından incelemesinin yapılması,
  • İcada dair araştırma raporu,
  • İcada dair araştırma raporu yayını,
  • İcada dair patent inceleme raporu,
  • Patentin belgeye bağlanması,

Patent tescil başvurusu birçok aşaması olan ve belli yükümlülükleri beraberinde getiren bir müracaattır. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Elmas Patent 20 yılı aşkın süredir verdiği patent tescil başvurusu hizmetleri ile müşteri memnuniyeti kazanmayı öncelemektedir. Kuruluş ve firmaların sermaye ve icatlarını korumalarının tek yolu patent tescil sürecini tamamlamaktır. İcat ve buluşlarınızın size ait olduğunu tescilleyerek olası kötü niyetli davranışlardan ve olumsuz durumlardan korunmak sizin elinizde.

İhtiyaç duyduğunuz patent tescil başvurusu, tescile uygunluk araştırması gibi hizmetler için online iletişim kanalımı kullanabilir veya WhatsApp iletişim hattımız aracılığı ile bizlere ulaşabilirsiniz.