Blog

elmas_patent_hizmetler_gorsel_013

Marka Yenileme

Marka, başvuru tarihinden itibaren 10 yıl süreyle korunur. Marka yenilenmesinin tekrar yapılması istenmesi halinde istenen markanın her talebinde yalnızca 10 yıl yenilenebilir.. 10 yıllık süre bitiminde marka tescilinin devam etmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu’na yenileme başvurusu yapmak gerekir.

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka yenileme başvurusunu 10 yıllık süre dolmadan en az 6 ay öncesinde yapmanız gerekiyor. Bu süre geçtikten sonra yapılan başvurular kabul edilmemekle birlikte marka hakları süre bitiminde kanunen hükümsüz sayılmaktadır. Marka haklarını geri almanız için mahkeme yoluyla itiraz etmeniz gerekmekte yani eğer zamanında yapmazsanız markanızı ve marka haklarınızı kaybedebilirsiniz.

Marka yenileme talebini yalnızca marka sahibi veya vekili yapabilir. Marka yenileme talebi için istenilen evraklar;

  • Talep Dilekçesi
  • Marka Yenileme Ücretinin Makbuzu
  • Vekaletname

Marka yenileme işlemlerinizi daha kolay ve Patent ve Marka vekili ile güvenle yapmak için alanlarında uzman ekibimizle iletişime geçebilirsiniz.

E-İmza ile Marka Yenileme

Türk Patent ve Marka Kurumu tescil işlemlerinin kolayca yapılabilmesi için Türk Patent ve Marka Kurumu Çevrimiçi Hizmetler sistemi ile marka yenileme işlemlerini online bir şekilde yapma hizmeti sunar.

Elmas Patent, vekil firma olarak, marka yenileme işlemlerini sizler için e-imza ile yapabilir.

marka yenileme

Patent Yenileme Nasıl Yapılır?

Patent ve faydalı model bir süreliğine koruma sağlamaktadır. Patent veya faydalı modelin süresi bitiminde müracaat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde halka ve ticarete açık hale gelecektir.

Bir Buluş İçin Alınan Patent Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

  • Patent 20 yıl
  • Faydalı Model 10 yıl