Blog

elmas_patent_hizmetler_gorsel_001

Marka İhlali Nedir ?

Marka ihlali, marka sahibinin izni olmaksızın markayı, marka bilinirliğini, marka kültürünü kullanmaktır. Marka, bir ürünün veya hizmetin kimliğidir. Kime ait olduğunu, kimin oluşturulduğunu hedef kitleye en iyi ifade eden kavramdır. Marka müşteri ve satıcı arasındaki bağdır. Markanın başkası tarafından izinsiz kullanılması, taklit edilmesi yaptırımı olan bir suçtur.

Marka Hakkını İhlal Eden Suçlar Nelerdir ?

Marka hakkının sahibinden izinsiz bir şekilde kullanılması, markanın anlaşılmayacak kadar benzerini kullanmak amacıyla taklit edilmesi, markanın taklit edildiğini bildiği veya bilmesi gerektiği halde izinsiz kullanılan markayı taşıyan ürünleri satmak ve dağıtmak marka ihlali suçlarındandır. Ayrıca farklı yollarla izinsiz kullanılan markaya ait ürünleri ticaret piyasasına çıkartmak, ithal işlemine dahil etmek, ihraç etmek ve bu ürünlerle ilgili sözleşmeler yapmak için önerilerde bulunmak marka ihlal suçlarıdır. Marka sahibin vermiş olduğu izinleri marka hakkına tecavüz yaparak genişletmek ve devretmek de marka ihlalinin göstergelerinden birisidir.

Marka İhlali Suçu Şikayet Edilebilir mi ?

Marka ihlali suçları soruşturulması ve kovuşturulması şikâyete tabidir. Bundan dolayı marka hakkına tecavüz olayının öğrenilmesinden itibaren 6 ay içerisinde bu konuyla yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na şikâyette bulunulmalıdır.

marka ihlal suçları
Marka İhlal Suçları

Marka İhlal Suçu İçin Nasıl Şikayette Bulunulur ?

Marka ihlal suçu oluşturan filler ve ihlal halinde başvuru sahibinin başvuracağı hukuki yollara ilişkin mevzuat düzenlemesi 6789 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu madde 29 ve devamında yer almaktadır. Bir durumun marka hakkının ihlali anlamına gelip gelmediğine dair soruşturma yapılırken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Marka hakkının ihlali olduğunun belirlenmesi ve daha sonra bu durumun çözülmesi için marka sahibi olarak bir Patent Vekili ile çalışmak  haklarınızı daha iyi bilmenizi ve yanlış karar almamanızı sağlar. Bizler Elmas Patent olarak tam da bu yüzden sizlere hizmet veriyoruz.