Blog

elmas_patent_hizmetler_gorsel_003

E-Ticaret Marka İhlali Riskleri

Günümüzde gittikçe daha da artan e-ticaret platformları artık neredeyse hayatımızın her alanında. Perakende satışın yerini çevrimiçi mağazalar almışken, bununla birlikte Dünya’da bir çok şey değişti.

Alıcılar ürünlerini vitrinler yerine internet sitelerinden, satıcılar ürünlerini mağazalar yerine kargoyla teslim etmeye başladı. Müşteri ve satıcı ilişkileri daha yüzeysel bir hal almakla birlikte kavramlar hatta haklarımız bile değişikliğe uğradı.

Yeni Dünya düzeninde artık teknoloji tüm ilişkilerimizin veri tabanını tutarken sanal sorumluluklar da edindik. Bu anlamda önemli hususların biri de e-ticaret satıcılarını ilgilendiriyor. Amazon, Etsy, Ebay, Walmart, Ali Express gibi uluslararası alışveriş platformlarında mağazalarını açan satıcılar belli sorumlulukları da beraber edinmiş oluyor. Bunlardan en önemli olanı ise marka haklarının ihlal edilmemesi ve yasadışı satış yapmak.

Mağazalarda listelenen ve müşteri tarafından satın alınabilecek ürünlerin satış izinlerinin olması gerekir. Eğer listelenen bir ürün satış izinli olmadığı halde satılıyorsa marka ihlali yapılmış olur ve tespiti halinde ağır cezalara mahkûm edilir.

e-ticaret
E-ticaret

Amazon ve Ali Express bu anlamda pazarın doğu ve batı bloğunu resmen temsil eder. Pazardaki payın büyük bir kısmı bu platformlarda satış yapan satıcılara aittir. Satıcılardan kimisi aynı zamanda üreticisi kimisi de sadece kendi bünyesinde satış izninin olduğu ürünlerin satıcısıdır. Üretici firmaların yetki vermediği halde satış yapan veya korsan üretim ile marka taklidi yapan kişiler çok daha büyük cezalara tabii tutulur.

Eğer siz de Amazon veya başka bir platform üzerinden e-ticaret yapıyorsanız buna dropshipping de dâhil mutlaka markanızı tescil etmelisiniz ki başka satıcılar sizin üzerinizde haksız kazanç sağlamasın. Aynı şekilde siz farklı markaları satıyorsanız da mutlaka üretici firmadan satış izni almalı ve marka ihlali yapmamalısınız.

Marka tescil ve patent gibi işlemleriniz için Elmas Patent size profesyonel kadrosuyla danışmanlık hizmeti sunar. Bununla birlikte haklarınızı korumak ve markanızın güncel olarak takip edilmesi için de sürekli takip hizmeti yapar. “Unutmayın fikirleriniz Elmas değerinde.”