Blog

Tasarım Tescili Yaptırmalı mıyız?

Tasarım tescil hizmetleri, Elmas Patent A.Ş bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından verilen hizmetlerden biridir. Tasarımların tescil edilmesi firmaların marka kimliklerini korumaları için ihtiyaç duydukları adımlardan biridir. Sektörde birçok kişi tarafından üretilen ürünlerden birini üretiyor dahi olsanız ürün tasarımınız sizi farklı ve tercih edilen haline getirebilir.

Marka Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Marka, bir işletmenin ürettiği mal ve hizmetleri diğer işletmelerin ürettiği mal ve hizmetlerden ayırt etmeyi sağlayan her türlü sözcük, harf, şekil, sayı, renk, koku bunların bir kaçının veya tamamının kombinasyonundan oluşan işaretlerdir. Markalar (bir nevi) işletmenin kimliğini yansıyan parmak izidir.

6 Ayda 60 Bin Marka Başvurusu

Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) haziran ayı itibarıyla 53 bin 436’sı yerli olmak üzere toplam 60 bin 338 marka başvurusu yapıldı. SINAİ mülkiyet verilerinden derlenen bilgilere göre, TÜRKPATENT’e yapılan patent başvuru sayısı haziran sonu itibarıyla 2 bin 838’i yerli, 5 bin 22’si yabancı olmak üzere 7 bin 860 oldu.