Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası

Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası

Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası

Sınai Mülkiyet Hakları diğer ülkelere kıyasla yeni ürün geliştirme ve üretme potansiyelimizin az olduğu ülkemizde, üreticilerimizin ürettikleri ürünlerin patentlerini almalarına yönelik bir oluşumdur. Kişi, kendi ürettiği ürünün patentini alarak başkalarına satma, başkalarının üretimine maddiyat karşılığı izin verme gibi haklara sahip olmaktadır. Sınai mülkiyet hakkı, her vatandaşın ürettiği her yeni şey için verilmesi gereken bir haktır.

Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası Nedir?

Türkiye, vatandaşının ürettiği yeni buluşları desteklemek amacıyla, Sınai mülkiyet istisna vergisi geliştirmiştir. Bu oluşum kapsamında, yeni bir ürün üretmiş ve patentini almış olan kişiler, ürünlerin satılması ve üretilmesi için ödenecek olan vergilerde istisna hakkı elde etmekte ve kurumlar vergisinden ve gelir vergisi mükellefleri vergisinden mükellef olma hakkından yararlanabilecektir.

Ülkemizin vatandaşları için sağladığı bu destek, icat üretme potansiyelini ciddi ölçüde arttırmıştır. Özellikle tarım, ticaret gibi konularda bulunan buluşlar vergi istisnasından tam olarak yararlanabilme hakkında sahip olan kişilerdir. Geliştirme, yenilik faaliyetleri ve yazılım sektörü konusunda üretilen icatlar, vergi istisnası kapsamında değerlendirilmektedir.

Sınai Mülkiyet Hakları Kapsamındaki Faaliyetler

Sınai mülkiyet hakları konusunda geliştirilmiş vergi istisnası elde edilen kazancın bazı kapsamlarında geçerlidir. Bu kapsamlar:

·        Üretilmiş buluşun kiralanması sonucunda elde edilen kazanç ve iratlar,

·        Buluşun devredilmesi ya da satılması durumunda elde edilen kazançlar,

·        Pazarlamasından elde edilen kazançlar,

devletin koyduğu şartların bulunması ve istisnaya uygun görülmesi sonucunda, yüzde 50 vergi istisnasına tabii tutulmaktadır. Buluşa yönelik hakların, başkaları tarafından ihlal edilmesi sonucunda sigorta ve tazminat gelirleri sonucu ödenecek vergiler de, istisnaya dahildir. Ödenecek vergi yüzde 18’den, yüzde 9’a düşürülmektedir.

Sınai Mülkiyet Hakları Hakkında Vergi İstisnası Şartları Nelerdir?

Sınai mülkiyet hakları vergi istisnasından yararlanmak isteyen kişiler, aşağıdaki şartlara sahip olmak zorundadır.

Yapılmış incelemeler sonucunda, alınan patent veya olumlu araştırma raporu sonucunda faydalı model belgesi alınması,

Patent veya faydalı model belgesi üzerinde tekel niteliğinde özel bir ruhsata sahip olan kişiler arasında yer alması,

Patent veya faydalı model belgesi için devlet tarafından sağlanan koruma süresinin aşılmamış olmasıdır. Bu şartları yerine getiren kişilerin, devletten başvuru onayı almaları ve daha sonra yaptıkları başvurunun olumlu değerlendirilmesi sonucu vergi istisnasına tabii tutulmaları gerekmektedir.Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

mayna@elmaspatent.com.tr
ygluec@elmaspatent.com.trBenzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN