Patent Belgesi Nedir?

Patent Belgesi Nedir?

Patent Belgesi Nedir?

“Patent belgesi nedir?” Sorusu buluşların patent tescili hususunda araştırma yapan birçok kişi tarafından sorgulanmaktadır. Patent belgesi, ortaya çıkarılan bir buluşun korunması için verilen bir belgedir. Bu belge Sınai Mülkiyet Hakları kapsamında Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından verilir.

Patent belgesi buluş sahibine ait olan buluşun korunması, başkaları tarafından üretimi ya da kullanımının engellenmesi amacı ile verilir. Ancak her buluş, patent belgesi alamaz. Patent belgesi almak için buluşların taşımaları gereken bazı nitelikleri bulunmaktadır. Bu nitelikleri taşıyan buluşlar patent belgesi alabilir.

Patent Belgesi Alınabilecek Buluşlar

Patent belgesinin alınabilmesi için buluşların taşıması gereken bazı nitelikler bulunmaktadır. Bu yüzden tüm buluşların patent belgesi alması mümkün değildir. Patent belgesi alınabilmesi için iki ana hususun sağlanması gerekir. Bunlar; buluşun bir yenilik arz etmesi ve sanayi alanında uygulanabilir olmasıdır. Yani sadece fikir bağlamında ortaya çıkarılan buluşların patent belgesi alınamaz ancak aynı zamanda sanayi alanında uygulanabilir olan buluşların patent belgesi alınabilmektedir. Peki patent belgesi alamayacak buluşlar nelerdir? Hangi buluşların patent belgesi alması mümkün değildir?

Patent Belgesi Alınamayan Buluşlar

Patent belgesi alınamayacak buluş ve konular aşağıdaki gibidir;

·        Matematik alanında keşfedilen usul, teori ve kavramlar,

·        Ticari anlamda ya da oyunsal uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilen usul ve şartlar,

·        Sanat ve edebiyat kapsamında ortaya çıkarılan eserler,

·        Bilimsel eserler,

·        Bilgisayar yazılımları,

·        Bilgi ile alakalı teknik tarafı bulunmayan usul ve esaslar,

Tıbbi anlamda hayvan ve yahut insan vücudunda kullanılmak üzere tasarlanan teşhis ve tedavi çeşitleri, yöntemleri,

Yukarıda bahsi geçen buluşlar patent alınamayan ancak en çok söz konusu olan buluşlardır. Bu buluşların korunması için herhangi bir patent tescil belgesi alınamaz. Yukarıda bulunan maddelerin yanı sıra aşağıdaki iki temel ölçütü taşımayan tüm buluşlar patent belgesi alma hakkına sahip değildir.

Buluşun yenilik belirtmesi ve daha önceden patent tescili bulunan başka bir buluş ile benzerlik göstermemesi (Türk Patent ve Marka Kurumu kapsamında dikkate alınan benzerlik kurallarına göre)

·        Buluşun teknik olarak sanayi alanında uygulanabilir bir niteliğinin olması şartları buluşlarda aranır.Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN