Marka Yenileme

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka tescili, markaların sürekli kullanılabileceği anlamına gelmez. Belli bir süre boyunca yapılan marka tescillerinin periyodik olarak yenilenmeleri gerekir. Peki marka yenileme ne zaman yapılır? Marka yenileme yaparken uygulanması gereken adımlar nelerdir?

Marka Yenileme Ne Zaman Yapılır?

Marka yenileme düzenli olarak yapılması gereken işlemlerden biridir. Marka yenileme yapılmadığı zaman markanın korunması amacı ile tescillenen marka tescili işlevini kaybeder. Bu da süreç içerisinde markanın kopya, kötü niyetli adımlar ve benzeri davranışlar ile tehlikeye girebileceğinin açık bir göstergesidir. Peki Marka yenileme ne zaman yapılır?

Marka yenileme yapılabilmesi için markanın kullanılabilirlik süresinin tamamlanmış olması gerekir. Bir markanın tescili yapıldıktan sonra halihazırda Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından belirlenen koruma süreci 10 yılı kapsar. Yani markanın tescil ettirildikten sonra on yıl boyuncu yenileme işlemine ihtiyaç duyulmaz. Ancak marka tescili üzerinden 10 yıl geçtikten sonra mutlaka marka yenileme işlemleri gerçekleştirilmelidir.  10. Yılı geçtikten sonra süresinde yatırılmamış yenileme ücreti varsa ikinci altı ay içerisinde cezalı yenileme ücreti yatırılarak yenileme de yapılabilir.

İhtiyacınız olan tüm marka yenileme işlemleri için Türk Patent ve Marka Kurumu başvuruları, sürecin takip edilmesi ve marka yenileme işlemlerinin tamamlanması süreçlerini sizin için Elmas Patent A.Ş. olarak gerçekleştirmekteyiz.

Marka Yenileme Nasıl Yapılır?

Marka yenileme işlemleri yapılması için öncelikli olarak markanın yenilenme tarihinden 6 ay önce başvuru yapılması gerekir. Bu marka tescilinden 9 yıl 6 ay sonraki tarihi işaret etmektedir. 10 yıl dolmadan önce yapılan marka yenileme müracaatın ile marka yenileme süreci başlatılmış olur.

Eğer marka yenileme işlemi süreç içerisinde gerçekleştirilmez ise telafi olmayan bir durum ortaya çıkar. Markanın kanunen hükümsüz olması gibi bir sorun ancak dava yolu ile halledilebilir ki bu sorun da beraberinde hem maddi hem de manevi zarara neden olmaktadır.

Yenileme talebinde bulunabilmek için markanın sahibinin başvuru yapması gerekir. Eğer marka birden fazla kişiye aitse hak sahiplerinin her birinin onayı sonucunda seçilmiş bir temsilci aracılığıyla marka yenileme başvurusu yapılabilmektedir. Marka yenileme işleminin gerçekleştirilebilmesi için başvurusu sürecinde talep dilekçesi ve marka yenileme ücretinin gerekli mercilere ulaştırılması gerekir. Beraberinde marka yenileme süreci başlar. Süreç konusunda çok daha detaylı bilgi almak için Elmas Patent A.Ş. yetkili müşteri temsilcileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr

 

Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN