KOSGEB Nedir?

KOSGEB Nedir?

KOSGEB


KOSGEB, devletin vatandaşları için sunduğu yardım kanallarından bir tanesidir. Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı gibi geniş bir açılımı olan destek, girişimcileri desteklemek amacıyla kurulmuştur.

KOSGEB Nedir?

KOSGEB, en temel anlamıyla, yeni iş fikirleri olup kendilerine bir yer açmak ve kendilerini geliştirmek isteyen girişimcileri destekleyen bir projedir. Her yerde, farklı türlerde, ortaya yeni iş fikirleri atılabilir.

Kişi kendini başarılı gördüğü bir alanda, başkalarının işçisi olarak çalışmak yerine kendi işinin patronu olmayı tercih edebilir. Fakat herkesin planladığı iş için yeterli sermayesinin bulunmuyor oluşu, pek çok iş fikrinin ortaya çıkışını engellemektedir. Devlet bu noktada, yeni iş fikirleri olan kişileri desteklemek amaçlı KOSGEB desteği sunmaktadır.

KOSGEB, hem girişimcilerin iş fikirlerini desteklemek, hem de yeni iş kolları açarak devlet ekonomisine katkı sağlanmasını sağlayabilmek amacıyla sunulmuştur. İstihdam olanağı sağlayan bu oluşum, KOBİ’ler için özel destek programları da bulunan bir destek programıdır.

KOSGEB’e Kimler Başvurabilir?

KOSGEB yapısı itibariyle, vatandaşları destekleyecek mükemmel oluşumlardan bir tanesidir. Ancak maalesef herkes KOSGEB ‘ten yararlanamamaktadır. KOSGEB’e başvuracak olanların, aşağıda belirtilen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.
       Yeni iş kurma planı olup, kendine ait bir iş kolu oluşturmak isteyenler
       Kendine ait işyerini değiştirmek ve geliştirmek isteyenler
       İşletmesi olup, makina ve malzeme alacak maddi gücü olmayanlar
       Firmasını tanıtarak yeni müşteriler kazanmak isteyenler
       Daha fazla personel alımı yaparak, istihdamı geliştirmek isteyenler
       Yurt içi ve yurt dışı çalışma fuarlarına katılım gösterip, işyerini büyütmek isteyenler
       Personeline eğitim vererek, personelini de geliştirmek isteyenler
       Ar-Ge ve inovasyon projeleri geliştirerek bu projeleri hayata geçirmek isteyenler.

KOSGEB’e Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB’ başvurmak için, ilk olarak Kurum veri tabanına kayıt yaptırmak gerekmektedir. Kurumun web sitesine giriş yapılmalı ve kayıt işlemleri takip edilerek, gerekli bilgiler doldurulup kayıt tamamlanmalıdır.

Eğer iş yeri kurmuş biri başvuru yapacaksa, kendine ait bir KOBİ beyannamesine sahip olmalıdır. Daha sonra ilgili kişiler beyannameyi kontrol edecek ve uygun görüldüğü takdirde geri bildirimde bulunacaktır. Son adımda, kurumun desteğe uygun görüldüğü anlaşıldığı takdirde, kurumun web sitesinden başvuru tamamlanır.


Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

mayna@elmaspatent.com.tr
ygluec@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN