Fikri Mülkiyet Hakları Nelerdir?

Fikri Mülkiyet Hakları Nelerdir?

Fikri Haklar Nelerdir?

Fikri haklar, kişilerin kendi bilgi birikimleri ve emekleri ile oluşturdukları fikir bağlamındaki ürünler üzerinde sahip oldukları hukuki haklardır. Bir eser sahibinin fikri haklara sahip olabilmesi için taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan eser sahipleri fikri haklar kapsamında yer alan tüm haklardan koşulsuz şartsız faydalanabilmektedir.

Ülkeselliğin geçerli olduğu fikri haklar korumasında tam 70 yıl boyunca koruma sağlanır. Peki fikri haklara sahip olunabilmesi için gerekli olan şartlar nelerdir? Fikri haklar kapsamında korunabilecek eser çeşitleri nelerdir? Fikri haklar nelerdir? Kişi fikri haklar kapsamında hangi hukuki haklardan faydalanabilir? Bu ve bunun gibi birçok merak edilen sorunun cevabını sizler için hazırladık. İşte Fikri haklar hakkında merak edilenler.

Fikri Haklara Sahip Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Fikri haklara sahip olabilmek için taşımanız gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlardan kısaca bahsedelim. Ortaya çıkarılan ürün mutlaka fikri bir çabanın ürünü olması gerekir. Ürün, sahibinin niteliklerini taşımalıdır. Ayrıca fikri ürünün ham olmaması gereklidir. Fikrin şekillenmiş ve son halini almış olması gerekmektedir. Fikri haklara sahip olabilmek için ürünün taşıması gereken niteliklerden bir diğeri de kanun içerisinde geçen eser türlerinden birine giriyor olması gerektiğidir. Peki koruma altına alınabilecek eser çeşitleri nelerdir?

Hangi Eserler Koruma Altına Alınabilir?

Hangi eserlerin koruma altına alınabildiği birçok kişi tarafından sorgulanmaktadır. Bir eserin korunma altına alınabilmesi için aşağıdaki alanlarda ortaya çıkarılmış bir eser olması gerekir. Bu alanlar; ilim ve edebiyat, müzik, güzel sanatlar, sinema gibi alanlardır. Ayrıca derleme eserler de bazı koşullar dahilinde koruma altına alınabilmektedir.

Fikri Haklar Nelerdir?

Fikri haklar kapsamında alınan bazı hukuki haklar bulunmaktadır. Bu hukuki hakları sizler için derledik. Fikri haklar bünyesinde verilen hukuki haklar; işleme hakkı, çoğaltma hakkı, temsil hakkı, iletim hakkı, maddi haklar, yayma hakkı olarak bilinmekte. Bu haklar kapsamında eser sahipleri işlem yapabilmektedir. Peki fikri haklar devredilebilir mi?

Fikri hakların devredilmesi mümkündür. Eser sahibi bir başkasına ya da mirasçılara eserin haklarını devredebilir. Bu işlemi hem süreli hem de süresiz olarak gerçekleştirmesi mümkündür. Ancak yazılı bir sözleşme ile yapılması gerekir.  Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN