Faydalı Model Nedir?

Faydalı Model Nedir?

Faydalı Model Nedir?

Faydalı model, ortaya çıkan yeni buluş ya da icatların korunmasında kullanılan bir başka tescil türüdür. Faydalı model belgesi ile tescile konu olan buluşun korunması ve beraberinde buluş sahibinin bazı haklara sahip olması sağlanır. Peki faydalı model nedir? Faydalı model tescili nasıl yapılır? Bir buluşun faydalı model belgesi alabilmesi için gereken şartlar nelerdir? Bu ve bunun gibi soruların cevapları için derlememizi okumaya devam edin.

Faydalı Model Belgesi Alabilme Şartları Nelerdir?

Faydalı model belgesi alınabilmesi için öncelikli olarak iki madde söz konusudur. Bunlar buluşun bir yenilik ortaya çıkarması ve sanayi alanında uygulanabilir olmasıdır. Bununla birlikte bazı başka maddeler de bulunmaktadır.

Faydalı model belgesi almak üzere başvuru yapılmadan önce ürünün yenilik arz ettiğinden emin olmak gerekir. Bununla birlikte buluş sadece kuramsal bağlamda bir yenilik belirtmemelidir. Aynı zamanda bu yeniliğin sanayiye uygulanabilir olması gerekir. Yani bir alanda bir şeyi keşfetmiş olmanız onun sanayiye uygulanabileceği anlamına gelmez. Örneğin yerçekimi kanunu keşfedildiğinde Newton bununla faydalı model belgesi alamazdı. Ancak yerçekimi kanunu kullanarak üretilebilir ya da sanayi alanında kullanılabilir bir buluş ortaya çıkarsaydı faydalı model belgesi alabilirdi. Tabi o zaman var olsaydı. Kısaca anlatılmak istenen buluşun pratik bağlamda kullanılabilir olmasıdır.

Patent ve Faydalı Model Arasında Ne Fark Vardır?

Patent ve faydalı model belgesinin amaçları dışarıdan bakıldığında aynı gibi görünmektedir. Ancak aralarında birçok fark vardır. Öncelikle her iki tescil türünün de buluşu koruma süreleri birbirinden farklıdır. Araştırma ve inceleme süreçleri patent alma aşamalarında çok daha ağırdır. Oysa ki faydalı model belgesi almak için araştırma ve inceleme işlemleri gerekmez. Daha az masraf ve daha az zaman kaybı ile patent yerine faydalı model belgesi almak mümkündür.

Her buluş faydalı model belgesi alamaz. Yukarıda bahsedilen kriterlerin yanı sıra bazı başka kriterler de mevcuttur. Faydalı model belgesi almak hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için web sitemizi inceleyebilir, yetkili müşteri temsilcilerimiz ile görüşme sağlayabilirsiniz. Unutmayın, markanızı korumak işinizi korumak demektir.Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN