Barkod Tescili Nedir?

Barkod Tescili Nedir? Nasıl Yapılır?

Barkod Tescili Nedir?

Barkod tescili, hazırlanmış olan barkodların onaylanma ve kabul görme sürecinin genel adıdır. Barkod tescili ile yapılan işlem aslında barkod numarası almak için yapılan bir başvuru sürecidir. Peki, barkod ne işe yarar? Barkod numarası almak içini gerekli evraklar nelerdir? Barkod tescili nereden alınır? Barkod tescilinin faydaları nelerdir?

Barkod Tescili Nasıl Yapılır?

Barkod tescili için başvuru süreci bulunmaktadır. Bu başvuru süreci tamamlandıktan sonra tescil işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Türkiye’de barkod tescili yaptırmak için başvurmanız gereken kurum TOBB olarak bilinmekte. Alınabilecek barkod numarası ise EAN standartlarındaki kodlardır. Çünkü ülkemizde kullanılan barkod standardı EAN tipi barkodlardır. Barkod tescilinin kuruluşlar için önemli olmasının nedeni bu yolla kurumların kendileri hakkındaki belirtmek istedikleri bilgileri, ürüne ait bilgileri ifade etmenin en kolay ve pratik yolu olmasıdır.

Temel olarak barkod numaraları ürüne ait olan bilgileri içerek bir koda sahiptir. Bu kod akıllı cihazlara taratılarak ürünün bilgilerine ulaşılır. Kurumsal firmaların zorunlu ihtiyaçlarından biri olan barkod kullanımı için tescil aşamasında ihtiyaç duyulan bazı evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar aşağıdaki gibidir;

·        Barkod tescili başvuru formu,

·        Noter onayı gerekmeksizin bir vekâletname,

·        Noter onayı şartı bulunan bir taahhütname

·        Kuruma ait faaliyet belgesi,

·        1 yıl öncesine ait gelir tablosu beyanı,

·        Barkod numarası alınmak istenilen ürünlerin listesi.

Barkod Tescili Faydaları

Barkod tescili kurumlar için birçok fayda getiren bir uygulamadır. Barkod numaraları ile en kısa yoldan en hızlı ve doğru bilgi alınması sağlanabilmektedir. Bununla birlikte barkod sistemi verileri elektronik ortama aktarmanın en hızlı yoludur. Hem zamandan hem de olası yanlışlardan kaçınmak için kullanılan harika bir yöntemdir. Elektronik ortama veri girişleri için ekstra hiçbir maliyet ödemeden, hem zamandan hem nakitten tasarruf edebilirsiniz.

Barkod sistemi uluslararası geçerliliğe sahip bir sistemdir. Bu nedenle barkod kullanımı ile geniş geçerlilik imkânlarına kavuşursunuz. Ayrıca barkod tescili üzerindeki kod ile ürünü ve kurumunuza ait belirtmek istediğiniz tüm bilgileri tek bir basit okuma işlemi ile gerçekleştirebilirsiniz. Kurumsal bir yapı oluşturmak için de tercih edilen barkod tescili işlemleri hakkında detaylı bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz. Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN