Barkod Nedir?

Barkod Nedir? Ne İşe Yarar?

Barkod Nedir?

Barkod, bir çeşit kodlama yöntemidir. Var olan rakamlar ve harflerin farklı kalınlıklarda çizgiler ile ifade edildiği bu kodlama yönteminde ortaya çıkan numaraya barkod numarası adı verilir. Rakam ve harflerin yanı sıra barkod kodlamaları özel karakterlerden de oluşabilmektedir. Her bir barkod birbirinden farklıdır. Bu fark gözle görülemese bile barkod okuyucular tarafından kolayca fark edilebilmektedir.

Barkod Tipleri Nelerdir?

Barkod tipleri diğer adı ile barkod standartları, barkodların okunabilmesi için oluşturulan farklı standartlardan oluşan bir derlemedir. Her bir barkod standardı uluslararası kuruluşlar tarafından düzenlenir. Bazı barkodlar sadece rakamlardan oluşurken bazıları rakam ve harflerden oluşur. Yaygın olarak kullanılan belli başlı barkod tipleri bulunmaktadır. Bu barkod tipleri aşağıdaki gibidir;

·        Code 128,

·        Code 39,

·        EAN 13,

·        EAN 8,

·        UPC,

·        ITF.

Yukarıda yer alan kod standartlarından EAN, UPC ve ITF tipleri sadece rakamlardan oluşan kombinasyonlara sahip barkod tipleridir. Code 39 ve Code 128 barkod tipleri harf, rakam ve özel işaretlerden oluşan kombinasyonlara sahip barkod standartlarıdır. Uygulanan barkod standartları ülkeden ülkeye de değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde uygulanan barkod standardı EAN 13 olarak bilinmektedir.

Barkod Numarası Ne İşe Yarar?

Barkod numarası, dijital ortamda alınan verinin çok daha hızlı ve sorunsuz bir şeklide iletilmesini sağlar. Barkodlar sayesinde birçok işyerinde ve işletmede kolay alışveriş sağlanabilmektedir. Sadece alışveriş söz konusu olduğunda değil tanımlama gerektiğinde de kullanılan barkodlar sayesinde her bir öğenin birbirinden farklı olduğu kolayca ayırt edilebilmektedir. Üstelik barkodların uluslararası geçerlilikleri olması onları dünya genelinde kullanılabilir bir konuma da taşımaktadır.

Barkod numarası almak için mutlaka belli bir standardı takip etmek gerekir. Her barkod numarası dünyada eşi olmayan bir kombinasyondan oluşur. Yani bir ürünün barkodu ile bir başka ürünün barkodu aynı olamaz. Barkod numaraları farklı kombinasyonlardan oluşan tiplemelerdir.  Bu nedenle de aynı barkoda sistemsel olarak müsaade edilmez. Dünya genelinde en çok kullanılan, yaygınlığı kabul edilmiş olan barkod standardı da EAN olarak bilinir. Her standardın bir açılımı bulunur. Örneğin EAN açılımı; Euroean Article Number olarak biliniyor. Yavuz GÜLEÇ

Elmas Patent A.Ş.
CEO
Marka & Patent Vekili - Trademark & Patent Attorney

Murat AYNA

Elmas Patent A.Ş.
Yönetim Kurulu Başkanı - Chairman Of The Board
Patent Uzmanı - Patent Specialist

ygulec@elmaspatent.com.tr
mayna@elmaspatent.com.tr


Benzer Konular

HIZLI BİLGİ ALMAK İÇİN HEMEN ARAYIN